Ajalugu

  • Period: to

    eelärkamisaeg

    Ärkamisaeg oli 18-19 sajandi vahetusel algas Euroopas nn rahvuste kevad
  • Esimene eesti keelne aabits

    Esimene eesti keelne aabits
    Aabitsa trükkis Otto. W. Masing
  • ,, Die letten''

    ,, Die letten''
    Avalöök eelärkamisajale, pärisorjusevastane teos mille kirjutas Garlieb Merkel
  • Fredrich Robert Faehlmann

    Fredrich Robert Faehlmann
    1842-1850 oli ta põhitöö (arst) kõrvalt Tartu ülikooli eesti keele lektor. Temast sai prominentne rahvuslik tegelane, kes koondas enda ümber eesti soost haritlasi ja lävis võrdväärsena ka uuendusmeelsete baltisakslastega.
  • Friedrich Reinhold Kreutzwald

    Tartu ülikooli arstiteaduskonna lõpetanud Võru arst Kreutzwald oli uue kirjaviisi järjekindel toetaja. 1848/1849 aastal avaldas Kreutzwald uues kirjaviisis viis väljaannet rahvavalgustuslikku kuukirja ,,Ma-ilm ja mõnda,mis seal sees leida on'', mis oli esimene eestikeelne illustreeritud populaarteaduslik ajakiri.Kreutzwaldi elutööks sai aga Feahlmanni rahvuseepose (Kalevipoja) lõpuleviimine
  • Pastor Johann Heinrich Rosenplänter

    Üks esimesi rahvuslike püüete kandjaid Eestis. Tema andis välja kooliraamatuid ja korraldas Pärnus eestikeelsete näidendite lavastamist.
    Tema õhutusel asutati Pärnu raad 1814. aastal eesti koolmeistrite kooli.
  • Marahwa Näddala-Leht

    Marahwa Näddala-Leht
    1820 aastate esimesel poolel avaldas Otto. W. Masing Marahwa Näddala-Lehte, mis oli eesti ajakirjanduse algusperioodi kõige silmapaistvam väljaanne.
    see oli oma aja tüüpiline rahvavalgustuslik väljaanne, mis võitles ebausu, vaimupimeduse, rumaluse ja vagatsemise vastu.
  • Das Inland ja Õpetatud Eesti selts

    Das inland oli nädalaleht mis alustas ilmumist aastal 1836. Das Inland ringkonnas tekkis hiljem (1838) idee asutada Õpetatud Eesti Selts. Seltsi eesmärgiks oli edendada teadmisi eesti rahva minevikust ja olevikust, keelest ja kirjandusest ning eestlaste austatud maast.
  • vennastekogudused

    19 sajandi keskel oli Eestis 150 vennastekoguduse palvemaja 50 000 liikmega. inimesed pöörasid selja oma vanadele pattudele, lõpetasid kõrtsis käimise ja mõisa tagant varastamise, koondusid kogudusteks, ehitasid ise palvemajad ja hakkasid pühakirja uurima
    Loobuti kirevatest rahvarõivastest, torupillidest ja vanadest kommetest.Huvi uutmoodi muusika ja laulu vastu ületas peagi vennastekoguduste piirid ning mujalgi hakati asutama laulu- ja pillikoore.
  • nädalalehe Perno Postimees 1. number

    nädalalehe Perno Postimees 1. number
    Eesti kohalik ajaleht, mis ilmub Pärnumaal
    Väljaande asutas Johann Voldemar Jannsen