Ajajoon

By El06
  • Period: 2100 BCE to 221 BCE

    Vana-Hiina

    XIA dünastia, mis oli esimene dünastia Hiina ajalookirjutuses;
    SHANG dünastia, mis oli esimene dünastia, millel on säilinud ajaloolised andmed;
    ZHOU dünastia, kus tekkis konfutsianism-õppetus.
  • Period: 2000 BCE to 1100 BCE

    Kreeta-Mükeene

    Kujunes kiri, minoiline tsivilisatsioon Kreeta saarel, Kreeklased vallutavad Kreeta, Mükeene tsivilisatsioon Mandri-Kreekas, Kreeka lossid purustatakse.
  • Period: 2000 BCE to 1550 BCE

    Egiptuse keskmise, uue ja hilise riigi periood

    Keskmise riigi ajal ühendas Teeba valitseja Egiptuse ning Teeba tõusis tähtsaimaks usukeskuseks, loodi ka elukutseline sõjavägi, mis tagas julgeoleku. 1650 eKr Riik taas jagunenud Ülem- ja Alam-Egiptuseks, kus Alam-Egiptuses valitsesid hüksolased.
  • Period: 1549 BCE to 525 BCE

    Egiptuse uue riigi periood ja hilisperiood

    Uusaeg riigis tõi sõjaväe tugevnemise ning hiljem rahulepingu Hetiididega. Lõpuperioodil tugevnes preesrite võim ja kuningate võim nõrgenes. Hilisel perioodil oli egiptuses võõras võim, kuid traditsioon säilis. 535.aastal eKr langes Egiptus 2 sajandiks Pärsia võimu alla.
  • Period: 1100 BCE to 800 BCE

    Tume ajajärk

    Kreega lagunes peaaegu tsivilisatsioonieelsele tasemele- tööristu hakati tegema rauast, lossid olid hüljatud ja suhted naabermaadega olid nõrgenenud.
  • Period: 799 BCE to 490 BCE

    Arhailine periood

    Hakkasid kujunema linnad, tähtsamad Sparta ja Ateena, tekkis kihistumine ning 776. aastal eKr iga nelja aastajärel korraldama olümpiamänge.
  • Period: 753 BCE to 235

    Rooma

    Kunnigate aeg Roomas, kellest viimaste kolme kungia ajal muutus Rooma tõeliseks linnaks, kuid viimane kuningas sunniti maha ning kehtestati vabariik. Rooma Vabariik- V sajandil oli Rooma võimsaim riik Kesk-Itaalias. Rooma laiendas oma võimu Itaaliasse. Tagasilöök 390. aastal eKr kui Itaaliasse tungisid gallid- roomlased said lüüa, kuid 265 aastaks eKr taastasid Roomlased oma võimu lakkamatute sõdadega.
  • Period: 488 BCE to 323 BCE

    Klassikaline periood

    Kreeka-Pärsia sõjad 500-478 eKr. Pärslased tõrjuti Kreekast ja Egeuse mere piirkonnast välja.
    Demokraatia ja filosoofia sünni, olümpiamängude algus.
  • 400 BCE

    Aleksander Suure vallutused

    Aleksander Suure juhtimisel laiendas Makedoonia impeeriumi oma vallutustega Kreekast kuni Aasiani, ulatudes India piirideni ning tema vallutused mõjutasid oluliselt ka kogu Vahemere piirkonda ja ida-kultuure.
  • Period: 320 BCE to 146 BCE

    Hellenistlik periood

    Aleksander Suur (336-323 eKr) vallutas Pärsia riigi ja jõudis oma väega Indiani. Tema vallutused panid aluse uuele ajajärgule (Hellenistlikule perioodile).
  • 264 BCE

    I Puunia sõda

    Kuni 241 toimus esimene Puunia sõda, kus Kartaagol tuli osa valdusi roomlastele loovutada.
  • Period: 221 BCE to 618

    Keiserlik Hiina

    Qini dünastia, ühendas riigi alluma keisrile ja suuremüüri ehitusprojekti valmimine; Hani dünastia- sama periood kui Rooma impeerium ning Siiditee kaubanduse alustamine ja Hiina ühendamine Kesk-Aasia ja Euroopaga, vanast Indiast toodi budism ja tekkis kohalik religioon taoism; Põhja- ja lõunadünastia ehk Wei ja Jin;
    Sui dünastia, kus kujunes eksamisüsteem andekate inimeste valimiseks bürokraatlikele ametikohtadele.
  • 218 BCE

    II Puunia sõda

    Kuni 201 eKr, kus kareaago kaotas kogu oma laevastiku ja kõik valdused väljaspool Aafrikat, sellega ka oma sõjalise tähtsuse.
  • 146 BCE

    III Puunia sõda

    Kuni 149 eKr, kus Roomlased piirasid Kartaagot kolm aastat, kui nähti, et ei alistuta otsustati senati otsusega linn hävitada.
  • 30 BCE

    Octavianus hõivas viimase hellenistliku suurriigi- Egiptuse

    Rooma impeerium laienes ning nende kultuur ja traditsioonid sulandusid kokku Egiptuse omadega
  • Period: 27 BCE to 476

    Rooma impeeriumi leiutised

    Betoon, kaared ja kuplid arhitektuuris, rooma teed, veejuhtmed ja hügieenilised süsteemid, mis kujundasid kaasaegset linnakultuuri.
  • 100

    Paber

    Hiinas, mis muutis revolutsiooniliselt inimkonna kirjutamis- ja kommunikatsioonivõimalusi.
  • 200

    Vana-Rooma langus

    1. sajandil elas Rooma riik läbi sügava majandusliku ja poliitilise kriisi, kus kaubandus-rahalised suhted nõrgenesid ning algas linnade langus.
    Impeeriumis levinud kristluse tõkestamiseks hakati kristlasi taga kiusama.
  • Period: 395 to 1453

    Bütsants

    Constantinus I Suur valitsemisaeg, tutvustas roomlastele ristiusku, 7. sajandiks oli oli 2/3 riigi territooriumist kaotatud, kuid olid kultuuriliselt, poliitiliselt ja majanduslikult integreerunud. 11. sajandil asuti võitlusesse moslemitega ja kaotasid.
  • Period: 500 to 1500

    Keskaeg

    VARAKESKAJAL langeb Lääne-Rooma impeerium, Karl Suur kroonitakse Püha Rooma keisriks paavst Leo III poolt- märkides karolingide algust. KESKAJAL oli feodalismi tõus, ristisõdade algus ja 14. sajandil laastab suurt osa Euroopast Must surm. HILISKESKAJAL algab üle euroopa levil renessanss, süüdates kultuuri- ja intellektuaalsuse taassünni ning Kristofer Kolumbus jõuab Ameerikasse, algab uurimine ja koloniseerimine Uues Maailmas. 1200 avastas kristlik Euroopa paganlikud Eesti ja Läti.
  • 600

    Hiina müüri ehitamise algus

    1. sajandist alustati ehitamist eesmärgiga kaitsta valitsevat dünastiat ning lõpetati 17. sajandi alguses.
  • Period: 618 to 1368

    Keiserlik Hiina

    Tangi dünastia, kus riik oli üks võimsamaid maailmas, seal valitses ainus naiskeiser, naiste saatus paranes ja saadi vabalt abielluda ja lahutada;
    Songi dünastia, kus kaupade majanduse, kultuuri, hariduse ja teadusliku innovatsiooni kõrge kasv, väliskaubandus hästi edukas ning maailma varaseim paberraha;
    Yuani dünastia, esimene välismaalaste juhitud dünastia- mongolid;
  • Period: 1001 to 1299

    Ristisõjad

    Eesmärk oli Lähis-Ida ja Jeruusalemma vallutamine islami käest ja sõjad mõjutasid ka oluliselt Euroopa ja Lähis-Ida poliitikat ja kultuuri.
  • Period: 1299 to

    Osmanite impeerium

    Mehmed Vallutaja okupeeris Konstantinoopoli aastal 1453, mis tegi lõpu Bütsantsi impeerium ja 17. sajandil nõrgenesid Osmanid nii sisemiselt kui ka väliselt kulukates sõdades Pärsia, Rahvaste Ühenduse, Venemaa ja Austria-Ungari vastu. Impeerium oli oluline kaubanduslik ja majanduslik keskus, sest asus Euroopa ja Aasia vahelisel ristteel.
  • 1337

    Saja-aastane sõda

    kuni 1453 oli konflikt Prantsuse ja Inglismaa kuningriikide vahel, Prantsusmaa sai tagasi oma territooriumid, esimest korda kasutati pikaröövlit ja vibukütte, sõja lõpp ja sellega kaasnevad majandused aitasid kaasa keskaja lõpule ja varauusaja algusele Euroopas.
  • Period: 1368 to

    Keiserlik Hiina

    MINGI dünastia, mis oli viimane dünastia mida valitsesid hanid, suurem osa tänapäevasest suurest müürist ehitati; QUINGI dünastia oli viimane keiserlik dünastia, pärast 1839. aastal alanud esimest oopiumisõda muudeti Hiina poolkoloniaalseks, poolkeiserlikuks riigiks ning sellel ajastul loodi tänapäevane Hiina territoorium.
  • 1440

    Trükipress

    Johannes Gutenberg, see muutis raamatute ja muu trükiseadmete tootmise viisi, võimaldades massilist levikut ja teadmiste demokratiseerimist.
  • Period: 1500 to

    Uusaeg

    Varajasel uusajal toimub kolmekümneaastane sõda, mis laastab suure osa Kesk-Euroopast, sõlmitakse Vestfaali rahu ja levivad valgustuse ideed valitsuse, ühiskonna ja individuaalsete õiguste kohta. 1804-1815 Napoleoni sõjad, millega kaasnevad rahvusluse tõusud ja revolutsiooniliste ideaalide levikud ning 1815 joonistab Viini kongress ümber Euroopa kaardi. 1643-1715 Louis XIV valitsusaeg, tema ajal ehitati Versailles' loss ning Prantsuse keel sai rahvusvaheliseks suhtluskeeleks.
  • Period: 1501 to

    Trikontinentaalne orjakaubandus

    Eurooplaste poolt Aafrikast pärit orjade sundtransport ja müük Ameerikasse oli üks ajaloo suurimaid ja kõige kahjulikumaid inimkaubanduse vorme.
  • 1520

    Viiulite kujunemine

    Kuni 1550 kujunesid välja praeguse viiuli sarnane pill viola da braccio perekonnast Põhja-Itaalias ja sealt on ka säilinud üks vanim viiul ,aastast 1542.
  • Tartu Ülikooli asutamine

    Tartu Ülikool, üks Euroopa vanimaid ülikoole, asutati Rootsi kuninga Gustav II Adolphi poolt ja on olnud oluline hariduskeskus, mis on mõjutanud nii Balti piirkonna kui ka laiemalt Euroopa haridus- ja kultuurilugu.
  • Nantes'i edikti tühistamine ja hugenottide usu keelustamine Louis XIV poolt

    Sajad tuhanded hugenotid sõitsid Prantsusmaalt minema, kas naaberriikidesse või Ameerikasse, see liikumine aga aitas teisi riike rahvastada.
  • Sündis Johann Sebastian Bach

    Üks tuntuimaid barokk heliloojaid ja ka suurim helilooja praeguseni. Kuna Saksamaal kus ta elas oli kirik väga tähtsal kohal siis kirjutas ta ka palju kirikliku muusikat.
  • sündis Ludwig van Beethoven

    Tema muusikat mõjutasid paljuski revolutsioonid ning muutused poliitilises ja ühiskondlikus korras. Ka Napoleoni sõjad mõjutasid tema muusikat.
  • Suur prantsuse revolutsioon

    Kuni 1799. Inimese ja kodaniku õiguste deklaratsioon 26.08.1789 ning need põhimõtted on ka tänapäeval aktuaalsed.
  • Uus põhiseadus

    Uus põhiseadus
    Riigikord- konstitutsiooniline monarhia
  • Revolutsioonisõjad

    20.04 1792 Prantsusmaa kuulutas sõja Austriale, kellega liitusid ka teised Euroopa riigid.
  • Jakobiinide võimuletulek

    31.05-02.06 toimusid rahvaülestõusud, kus žirondiinid kukutati võimult ja jakobiinid tulid võimule. Sellega pandi Emigrantide maad müüki, kaotati talupoegade feodaalkoormised ja 1793 suvel võeti uus põhiseadus vastu. Rahval oli ülemvõim ja kõigil kodanikel võrdõiguslikkus.
  • Riigipööre

    09.11.1899 toimus riigipööre, kus Napoleonile ustavad väed hõivasid Seadusandliku Korpuse hoone, direktoorium saadeti laiali ja täidesaatev võim läks kolmele konsulile, kellest 1. oli Napoleon.
  • Napoleoni sõjad

    Kuni 1815 oli sõdade seeria Euroopas, mis hõlmasid Napoleoni sõltumatuse sõdu ning muutsid Euroopa kaarti oluliselt ja mõjutasid Euroopa poliitikat ja ajalugu järgnevatel aastakümnetel.
  • Period: to

    Krimmi sõda

    Pinged Venemaa ja Osmanite impeeriumi vajel viivad Krimmi sõjani ja lpuks sõlmiti rahu, mille kohaselt ei tohtinud Venemaa luua Mustal merel sõjalaevastikku ning Osmanite provintsid Moldova ja Valahhia said suure autonoomia. Krimmi sõjas loodi õendus, välikirurgia, kasutati rautdeid ja telegraafi.
  • Esimene auto

    Esimene auto
    Carl Benzi kaheistmelise, kolmerattaline sõiduk.