-
Babits Mihály Szekszárdon született értelmiségi családba mint legidősebb gyerek. Apja erkölcsi szigorúsága, anyja versszeretete, és családja mély vallásossága egész további életére hatással volt. Munkái közül értékező prózáját, irodalomtörténeti és kritikai tanulmányait kell kiemelni, de életművének szerves része két drámai alkotás és öt regény. Rendkívüli nyelvhasználata egyik legtehetségesebb műfórdítónkká tette. Budapesten a Siesta Sanatóriumban hunyt el.
-
Babits ősszel beiratkozott a budapesti egyetem bölcsészettudományi karára. Eleinte a magyar-francia tanári szakcsoportot választotta, amit hamar le is cserélt latinra. Buzgón bujta a könyveket és tanulmányozta a különböző stílusgyakorlatokat.
-
Babits neve először lett ismert az irodalmi életben, amikor "A Holnap" irodalmi antalógia közölte öt verses kötetét.
-
Bár a három évett nem kifejezetten élvezte, amit a fogarasi gimnáziumban oktatással töltött, szabadidejében Babits rendkívül termékeny volt. Olvasott, művelődött és több mint ötvennégy verset alkotott. Megtanult tökéletesen görögül, és Henri Bergson filozófiája szellemi életre serkentette.
-
Babitsot tanárrá nevezik ki és Edélybe, Fogarasra küldik tanítani. Mielőtt kiutazott volna, lehetősége volt bejárni Itálíát, ahol legjobban Velence bűvölte el. Ilyenkor kapta első érdeklődését az "Isteni színjáték" felé.
-
"A Holnap új versei" ismét közli műveit, most 15 költeményét.
-
Megjelenik Babits legelső verskötete "Levelek Iris koszorújából" címmel.
-
Babits ebben az időszakban jelentős irodalomtörténeti tanulmányokat tett közzé, mint példaul:
1910: Petőfi és Arany; Az irodalom halottjai
1911: Az ifjú Vörösmarty; A férfi Vörösmarty
Ebben az időszakban Babits a Nyugat állandó munkatársa lett, ami nagy hírnévvel járt. A sok figyelem viszont csak lehangolta Babitsot, meggyőződve arról, hogy tehetségtelen. A bukással összefonódott érzéseit csak megerősítette, hogy "A második ének" cimű verses mesedrámáját az irodalmi világ elhanyagolta. -
A sajtó publikálja Babits második verskötetét, "Herceg, hátha megjön a tél is!".
-
Megjelenik Babits egyik legnagyobb válalkozása, a Dante Alighieri által írt "Isteni színjátek" első magyarra lefordított része, a "Pokol".
-
Megjelenik a Nyugatban Babits Mihály fantasztikus regénye, "A gólyakalifa. Könyv alakban 1916-ban publikálták.
-
Ahogy megtudta az első világháború kitörésének hírét, Babits egyből tiltakozott az esztelen vérrontás ellen. Katonia szolgálat alól felmentették szívműködési rendellenesség miatt. A háború alatt Babits írt egy szerelmes verset (Játszottam a kezével), ami miatt hazafiatlansággal és erkölcstelenséggel vádolták.
-
Megjelenik Babits Mihály harmadik verseskönyve, a Recitativ. Ezeket a munkáit Ady Endre elismeréssel köszöntötte.
-
A "kommün alatti tevékenységéért" Babitsot a húszas években rendszeres támadások érték. Nyúgdíjától megfosztották, az írói társaságok kizárták soraikból, és olykor még rendőri zaklatások is érték.
-
Babits Mihály lefordítja magyarra Dante Alighieri "Purgatórium"-át.
-
Babits kiad egy újabb verskötetet, a "Nyugtalanság Völgyét".
-
Babits Mihály házasságot köt Tanner Ilonával, írói nevén Török Sophie-val. Örökbe fogadtak egy kislányt, majd családostul leköltöztek Esztergomba.
-
Babits lélektani regénye, Timár Virgil fia, elhagyja a nyomdát.
-
Babits Mihály lefordítja magyarr a Dante Alighieri által írt "Paradicsom"-ot.
-
Babits ismét műfordítással foglalkozik és Szabó Lőrinc és Tóth Árpád tolmács segítségével együtt kiadják a Baudelaire-kötetet.
-
Babits kiadja szatirikus irányregényét, a "Kártyavár''-at.
-
Babits három verskötete ebben az időszakban:
1925: Sziget és tenger
1929: Az istenek halnak, az ember él
1933: Versenyt az esztendőkkel!
Ezekben a művekben jól látszik, hogy az első világháborúval járó nemzeti tragédia elkomorította az író hangulatát, egyben megváltoztatva a lírai hangját. -
Babits család- és nemzedék regénye. A cselekmény az 1880-as évek vége és 1910 között játzsódik, ahol Babits ábrázolja a hivatalnok-értelmiségi réteg hanyatlását, amely nem tudott alkalmazkodni az élet következményeihez.
-
Baumgarten Ferenc halála után, Babits átveszi az általa létrehozott alapítványt, ami anyagi megszorulásban szenvedő írókat segített ki. Az alapítvány vezetése jó fizetéssel járt, ezért innentől kezdve az író megszabadult összes anyagi gondjától.
-
1929-től haláláig Babits Mihály a Nyugat szerkesztője volt, ami nagy hatalmú irodalmi tekintéllyel járt.
-
Babits utolsó regénye, "Elza pilóta, vagy a tökéletes társadalom" egy hátborzongató utópiát mutat be
-
Babits betegsége alatt is alkotott. "Az európai irodalom története" egy olvasmánynapló, amely beszámol egy kultúrált, biztos ítéletű és ízlésű ember olvasási élményeiről.
-
Babits a Nyugat szeptemberi számában tette közzé Jónás könyvét, amit egy évvel később Jónás imája követett. Videó:
https://www.youtube.com/watch?v=lCNRasApglg -
Babitsnak megvoltak ez egyéni szenvedései is. Orvosia gégerákkal diagnosztizálták, és gégemetszést hajtottak végre az írón a jobbulásért. Az operáció hatására Babits egy időre még a hangját is elvesztette.
-
Babits összefoglalja emlékeit és tudományait a "Keresztül-kasul az életemen" című művében.
-
1941-ben megjelenik Babits tanulmánykötete, az "Írók két háború közt".
-
Babits Esztergomban befejezi Szophoklész "Oidipus Kolónosban" című drámájának fordítását.