Magyar Természettudományi Múzeum Könyvtárának története

By mikk86
  • Period: to

    Magyar Természettudományi Múzeum Könyvtárának története

    Könyvtárunk az állat- és növénytannal, az ásványtannal, az őslénytannal és az embertannal kapcsolatos tudományos szakirodalmat gyűjti. Kereséséhez segítséget könyvállományunkon kívül adatbázisaink (JSTOR, Zoological Record, Science Direct, Springerlink) felhasználásával nyújtunk. A természettudomány-történettel, vadászattal kapcsolatos kutatásait különgyűjteményeink gazdag anyagának szolgáltatásával támogatjuk. Várjuk könyvtárunkban!
    <a href='http://www.mttm.hu/hu/konyvtar/rolunk' >Tovább...</
  • Természeti és Kézműtani Tár megalakulása

    Természeti és Kézműtani Tár megalakulása
    Könyvtárunk múzeumi szakkönyvtár. A természettudományokon belül a növénytan, állattan, ásványtan, őslénytan és az embertan szakirodalmát gyűjti. Elsődleges feladata segítséget nyújtani a múzeumi kutatómunkához. A könyvtár története és fejlődése szervesen összefüggött a Magyar Nemzeti Múzeum történetével. A Természeti és Kézműtani Tár megalakulásakor - 1810-ben - még csak néhány könyv volt a tár gyűjteményében, amelyek Széchényi Ferenc adományából származtak.
  • tudományos szakkönyvtár létrehozása

    1870-ben a tárak önállósulásakor kezdődött meg a tudományos szakkönyvtár létrehozása. Ekkor készültek az első katalógusok, amelyekbe mindössze néhány száz kötetet jegyeztek be. A későbbiekben - az adományok mellett - tervszerű állománygyarapítás is folyt, de ennek jellege gyakran a tárvezető tudományos érdeklődését tükrözte.
  • Az első múzeumi kiadvány

    Az első múzeumi kiadványt még Herman Ottó indította el 1877-ben, Természetrajzi Füzetek címmel. Ezt váltotta fel a kor kívánalmainak már jobban megfelelő Annales Historico-naturales Musei Nationalis Hungarici (1903-) múzeumi évkönyv, amely napjainkban már a 96. köteténél tart.
  • Haynald Lajos érsek botanikai könyv- és folyóirat-hagyatéka

    Haynald Lajos érsek botanikai könyv- és folyóirat-hagyatéka
    A könyvtár története során - az állománynövekedés szempontjából - a legjelentősebb adomány Haynald Lajos érsek botanikai könyv- és folyóirat-hagyatéka volt (1891). További értékes gyarapítás történt 1938-ban, Degen Árpád különlenyomat-kollekciójának és Gotthard Károly herényi földbirtokos klasszikus botanikai könyvgyűjteményének megszerzésével.
  • Központi könyvtár

    1945-ben az addig önállóan működő tári könyvtárak - az újonnan alakult Embertani Tár könyvtárával együtt - a központi könyvtár irányítása alá kerültek. A könyvtár ebben az időszakban jelentős állománnyal gyarapodott. A Magyar Adria-Egyesület és a Királyi Magyar Természettudományi Társulat megszüntetett könyvtáraiból származó, több ezer kötetnyi biológiai könyvvel és folyóirattal, valamint az államosított könyvtárakból klasszikus állattani és földrajzi művekkel is bővült a gyűjtemény.
  • A könyvtár életére súlyos csapást jelentettek az 1956-os forradalom

    A könyvtár életére súlyos csapást jelentettek az 1956-os forradalom utáni harcok. A kiégett gyűjtemények kézikönyvtárai részben vagy - mint az Ásvány- és Kőzettár, illetve a Föld- és Őslénytár rendkívül értékes állománnyal rendelkező könyvtárai - teljes egészében elpusztultak. Pótolhatatlan veszteség érte az Állattárt a madártani és malakológiai szakkönyvek és az egyedülállóan gazdag különlenyomat-kollekció elvesztésével. A teljes könyvtári veszteség több mint 70 ezer mű volt. Jó néhány évtized