-
Édesapja, I. Vilmos halála után örökölte a trónt. Ő volt Poroszország második királya, és jelentős szerepet játszott a felvilágosult abszolutizmus korszakában.
-
Ő volt az első női uralkodó a Habsburg-házi birodalomban, és uralkodása alatt jelentős reformokat hajtott végre
-
Ezzel elkezdődik osztrák örökösödési háború.
-
Itt a rendek jogait erősítik meg
-
Az első 28 kötetet Diderot szerkesztésével. A francia felvilágosodás több ismert alakja dolgozott a művön, többek között Voltaire, Rousseau, és Montesquieu.
-
Célja az osztrák ipar védelme és piacának biztosítása volt, ezért a birodalom köré védő vámhatárt vontak. A magyar mezőgazdasági termékek alacsony vámmal kerüljenek az osztrák piacra, ugyanúgy a cseh és osztrák ipari termékek a magyar piacra.
-
1756–63 között zajló európai háború, amiben Ausztria Szilézia visszaszerzéséért harcolt, a szövetségesek pedig saját hatalmi pozíciójukat igyekeztek erősíteni, például gyarmataikat növelni (Anglia Kanadában a franciák ellen).
-
Szabályozta a jobbágyok terheit és jogait.
-
Magyarországra hozatják Szent István ereklyéjét, a Szent Jobbat
-
A hazai iskolarendszer állami irányítására és ellenőrzésére megteremtette a tankerületeket, élükön a tankerületi főigazgatókkal és a népiskolai felügyelőkkel.
-
Uralkodása alatt több mint 6000 rendeletet adatott ki. Mindegyik megírásában saját maga is részt vett
-
Uralkodása alatt Magyarországon is számos reformot hajtott végre. Nem volt megkoronázva, ezért a ragadványneve a kalapos király lett.
-
Szabad vallásgyakorlást és hivatalviselést biztosított egyes felekezeteknek.
-
II. József új rendeleteket vezetett be a jobbágyok és a földbirtokosok közötti viszony rendezésére.
-
Ez eltörölte a jobbágy elnevezést, a jobbágyok ezután földesuruk engedélye nélkül költözhettek, házasodhattak, szabadon tanulhattak mesterséget és járhattak iskolába.
-
Rendelet, mely a német nyelvet, mint a birodalom nyelvét, hivatalos nyelvvé tette.
-
Célja az oktatás színvonalának emelése és a modern oktatási módszerek bevezetése volt.