Eger ostroma

A török hódoltság kora

  • Mohácsi csata
    Aug 29, 1526

    Mohácsi csata

    A mohácsi csata 1526. augusztus 29-én zajlott le Mohács környékén a II. Lajos király vezette Magyar Királyság és az I. Szulejmán szultán vezette Oszmán Birodalom hadai között. A csata elsöprő oszmán győzelemmel zárult, emiatt a későbbi történetírásunk úgy emlegette mint „nemzeti nagylétünk nagy temetőjét”.
  • Period: Aug 29, 1526 to

    Törökök Magyarországon

    1526-tól Magyarország történetének egyik hosszú, nehéz kora kezdődik el a mohácsi vésszel. A történelmi Magyarország egyes területei százötven, mások majdnem kétszáz évnyi török uralom alá kerülnek és csaknem állandó hadszíntérré válnak, mert békeidőben is rendszeresek a portyázások.
  • Kőszeg ostroma
    Aug 5, 1532

    Kőszeg ostroma

    szeg ostroma a személyesen I. Szulejmán szultán vezette török hadsereg 1532-es hadjáratának hadi eseménye volt a nyár végén. A Vas vármegyei, viszonylag kis vár több mint három hétig ellenállt a török támadásoknak a horvát Jurisics Miklós várkapitány vezetésével. A várat alig félszáz katona védte, mellettük képzetlen parasztok is harcoltak a túlerő ellen.
  • Buda bevétele
    May 4, 1541

    Buda bevétele

    A török sereg elfoglalja Budát.
  • Drégely ostroma
    Jun 6, 1552

    Drégely ostroma

    Ali budai pasa 1552 júliusában vonult fel a vár ostromára 12 000 fős seregével. Drégely elesett.
  • Temesvár ostroma
    Jun 24, 1552

    Temesvár ostroma

    Temesvár ostroma 1552. június 24. - július 27. között zajlott az oszmán és a magyar seregek között. A vár végül július 27-én elesett, így Temesvár 164 évre török fennhatóság alá került.
  • Szolnok ostroma
    Sep 2, 1552

    Szolnok ostroma

    1. szeptember 2-án Ahmed Ali basa 40 000 fős serege ostromzár alá vonta a várat.
  • Eger ostroma
    Sep 9, 1552

    Eger ostroma

    Eger ostroma 1552-ben, az Oszmán Birodalomnak abban az évben a Magyar Királyság területén folytatott hadjárata utolsó hadieseménye volt, amelyet az egri diadal elnevezéssel illet a magyar történelemtudomány és a nemzet emlékezete.
  • Szigetvár ostroma
    Aug 6, 1566

    Szigetvár ostroma

    Szigetvár ostroma 1566. augusztus–szeptember között zajlott le Szigetvár várvédői és az oszmán haderő csapatai között. Az ostrom I. Szulejmán szultán seregeinek döntő győzelmével végződött. Zrínyi Miklós és katonái szinte az utolsó szálig elestek a végső kirohanás során. Maga Szulejmán szultán az ostrom közben, táborában hunyt el.
  • Drinápolyi béke
    Feb 17, 1568

    Drinápolyi béke

    Szigetvár 1566-ban történt eleste és Szulejmán halála után a Habsburg Birodalom fegyverszünetet kért a törököktől és a béketárgyalások 1567 nyarán Drinápolyban el is kezdődtek. A drinápolyi béke 1568. február 17-én II. Miksa habsburg császár és II. Szelim oszmán szultán között létrejött egyezmény Drinápolyban, így tartóssá vált Magyarország három részre osztottsága.
  • Bécsi béke

    Bécsi béke

    A habsburgok elismerik Erdély függetlenségét.
  • Téli hadjárat

    Téli hadjárat

    A téli hadjárat más néven eszéki hadjárat Zrínyi Miklós hadjárata 1664 télutóján, mely során 240 km-t hatolt be seregével török területre.
  • Bécs ostroma

    Bécs ostroma

    Bécs második török ostroma 1683. július 14. és szeptember 12. között zajlott. Ez volt az Oszmán Birodalom második kísérlete a császárváros bevételére, másfél évszázaddal az 1529-es első török ostrom kudarca után.
  • Buda visszafoglalása

    Buda visszafoglalása

    Buda visszafoglalása a töröktől 1686. szeptember 2-án megtörtént.A régóta várt esemény Buda török kézre kerülése után 145 évvel és négy nappal valósulhatott csak meg. Ezt megelőzően összesen öt alkalommal, legutóbb 1684-ben próbálták visszafoglalni a magyar fővárost. A török hadsereg megpróbálta 1683-ban Bécs városát elfoglalni, emiatt Európának kétsége sem lehetett, hogy az Oszmán Birodalom végső célja az egész kontinens meghódítása.
  • Karlócai béke

    Karlócai béke

    A karlócai békeszerződést 1699. január 26-án írták alá Karlócán. A béke az 1683–1697-es, a törököket a Magyar Királyság területéről kiűző Habsburg–török háborút zárta le, amely az utóbbiak vereségével zárult. Az aláírók az Oszmán Birodalom, valamint a Szent Liga voltak. Az oszmánok átengedték az osztrákoknak Magyarország nagy részét, Erdélyt és Szlavóniát.