2112047342

История на българската носия

  • Носията като културен почерк

    Носията като културен почерк
    През този период се наблюдава още по-силно регионално диференциране. Появяват се отличителни черти в носиите на различните етнографски области – Шоплука, Родопите, Тракия, Добруджа, Северозапада. Тези различия са ясно видими в кройките, цветовете, техниките на везба и орнаментите. По-богатите семейства започват да украсяват облеклата си със сребърни пафти, пендари и метални апликации.
  • Носията на сцена

    Носията на сцена
    През 1951 г. се създава Държавният фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, който полага основите на сценичното представяне на българската народна носия. Този период бележи своеобразна трансформация – народната носия излиза от селската среда и заживява нов живот върху сцената. Елементите от различни региони често се комбинират, за да се постигне по-голям визуален ефект.
  • В навечерието на новия век

    В навечерието на новия век
    Носиите отново се появяват на събори, празници, сватби и фолклорни фестивали. Етнографските сбирки, музеи и колекции започват да събират и реставрират автентични облекла с изключителна художествена стойност. Паралелно с това, в академичните среди се възражда интересът към етнографията, фолклористиката и текстилното изкуство, а млади изследователи и творци започват да работят върху проекти, посветени на народната носия и нейната символика.
  • Българската носия през очите на новото поколение

    Българската носия през очите на новото поколение
    След 2010 г., се наблюдава една особено интересна тенденция – фолклорът започва да се възприема и като модно вдъхновение. Дизайнери, артисти, музиканти и инфлуенсъри намират в българската носия източник на естетика, идентичност и вдъхновение. Модни брандове като „Shevitza“ или творци като Иван Асен 22 създават облекла, вдъхновени от шевици, кройки и детайли от традиционни носии, адаптирани за съвременния градски живот, в сватбени фотосесии, музикални клипове и дигитални изложби.