-
Arany János Nagyszalontán született Arany György és Megyeri Sára gyermekeként.
-
A Szalontai iskolaévei végén, hogy a szülei anyagi helyzetét könnyítse, a tanulás mellett tanított is.
-
Tanulmányait végül nem fejezte be, hanem zárkózott, félénk alkatához képest meglepő módon színésznek állt.
-
Egy évre Kisújszállásra ment segédtanítónak, hogy pénzt szerezzen tanulmányai folytatására.Kisújszálláson Török Pál, a későbbi református püspök volt a rektor, aki megnyitotta jeles könyvtárát Arany előtt, és ennek köszönhetően éjjel-nappal olvasott. A német és francia nyelvben is elmélyült, és latinból, németből fordítgatott, sőt a költészettel is kísérletezett.
-
Kisújszálláson töltött év után újra visszatért Debrecenbe, tanárai is felfigyeltek rá , hamar megunta az iskolapadot és 1836 februárjában önként távozott a kollégiumból, megpróbálkozott a színészettel,viszont idős szülei miatt folyamatos lelkiismeret-furdalás gyötörte, ezért fél év múlva hazatért Nagyszalontára.
-
Tanítói feladatokat vállalt, majd 1840-ben "kis nótárius" aljegyző lett. Ezzel hivatallal lakás és jó fizetés is járt, így feleségül vehette szíve választottját, Ercsey Juliannát. Két gyermekük született: Juliska és László.
-
Az 1846-os év fordulatot jelentett a pályafutásában. A Kisfaludy -Társaság megírta a Toldit, amellyel megnyerte a pályázatot.
-
A következő években több epikus műve is született, köztük a Toldi estéje, a tervezett Toldi-trilógia újabb része.
-
1848-ban a forradalom győzelme után egy ideig Aradon volt nemzetőr, és a Nép Barátja című lapot szerkesztette.
-
A világosi fegyverletétel után bujdosni kényszerült, lakását, jegyzői állását is elvesztette. Nehéz helyzete miatt fél évig Geszten, a Tisza családnál volt házitanító.
-
Az anyagi gondjai 1851 őszén rendeződtek, ugyanis a nagykőrösi református egyház felkérte, hogy tanítson a gimnáziumban. Közel egy évtizedig dolgozott itt,magyart és latint tanított, ez idő alatt született több híres balladája: az V. László, Szondi két apródja, Ágnes asszony. Emellett több jelentős lírai műve is itt íródott: Családi kör, Letészem a lantot és a Kertben.
-
A Kisfaludy Társaság felajánlotta neki az igazgatói állást, amit nem fogadott el, később mégis elvállalta és 1860-ban végleg Pesten telepedett le.
-
-
A hivatali munka nagyon leterhelte, nem maradt ideje az írásra. Arany továbbra is visszavágyott szülőföldjére, szeretett volna egy Nagyszalontához közeli birtokot vásárolni. Leánya, Juliska halála azonban meghiúsította ezt a tervet. Újabb betegsége, lelki fájdalma miatt közel egy évtizedig nem írt verseket.
-
Arany 1876-ban lemondott akadémiai főtitkári állásáról. Lemondását csak 1879-ben fogadták el, fizetését és lakását azonban megtarthatta. A költő csak a lakást fogadta el, a hátralévő rövid időre-mint mondta- nem akar költözködni.
-
1877 nyarán a Margit-sziget tölgyfái alatt töltötte idejének nagy részét Kapcsos könyvével, amelybe titokban írta meg az Őszikéket, megrendítően szép öregkori lírai verseit és balladáit.
-
1879-ben még befejezte a Toldi-trilógia utolsó részét, a Toldi-szerelmét. A költő egyre többet betegeskedett, megfáradt öreg embernek tűnt.
-
Arany János hatvanöt évesen halt meg Budapesten.