Magyar találmányok

  • Biztonsági gyufa

    Biztonsági gyufa
    Bár mára már viszonylag ritkábban használjuk az öngyújtók, és a szikragyújtó berendezések miatt, maga a találmány nagyon fontos mérföldkő volt a tűz használatának történetében. Irinyi János 1836-os szabadalmának köszönhetjük, hogy a gyufát nem lehet akárhol lángra lobbantani, így elkerülhetőek az olyan balesetek, amikor a zsebben égő gyufa gondokat okozott. Ráadásul megoldotta azt is, hogy az elődökkel szemben nem robban be, csak lángra kap a kis fa száron ülő foszforfej.
  • Villanymozdony

    Villanymozdony
    Jedlik Ányos a berendezést továbbfejlesztve bebizonyította, hogy a villamosmotor járművek hajtására is alkalmazható, és 1855-ben elkészítette a villamos motorkocsi modelljét.
  • Léghajó

    Léghajó
    Most biztosan sokan felhördülnek, hogy az információ téves, hiszen a léghajózás Zeppelin nevéhez fűződik. Ez Így igaz, de a terveket Schwarcz Dávid készítette, aki azonban találmányának próbaleülését sem érte meg. Később, az özvegytől vásárolta meg a terveket Zeppelin, és tette világhírűvé az elképzelést.
  • Helikopter

    Helikopter
    Asbóth Oszkár hosszas kísérletezés után elkészítette 120 lóerős helikopterét az (AH-1-et), mely 9 hengeres motorral volt szerelve és már képes volt a helyből való felszállásra.
    Asbóth társai: Hosszú István 87, Víg Mihály 95 alkalommal emelkedett a levegőbe. Összesen 192 kísérleti repülést hajtottak végre, Asbóth négy helikoptertípusa 29 órát töltött a levegőben. A legnagyobb magasság 30-50 m között volt, mert a kényszerleszállás lehetősége még nem volt megoldva.
  • Infravörös érzékelés

    Infravörös érzékelés
    Tihanyi Kálmán a katódsugaras képleképzést katonai célú felhasználásra is alkalmazva 1929-ben dolgozta ki és szabadalmazta különleges, infravörös sugarakra is érzékeny kameráját, melynek prototípusát légi torpedók vezérlésére, másrészt tankok, ágyúk, reflektorok és teleszkópok irányítási céljára az angol Légügyi Minisztérium számára készítette el. [https://youtu.be/9-vVfqmGBcE?si=UN7dkI0xjhPGqMQT]
  • Golyóstoll

    Golyóstoll
    Bíró László által kifejlesztett íróeszköz, amelyet ma már szinte mindenki használ.
  • Holográf

    Holográf
    Ennek a különleges vizuális hatást nyújtó szerkezetnek a megalkotója nem más, mint Gábor Dénes. A magyar fizikus olyan gépet hozott létre, mely forradalmasította a képrögzítést, ugyanis az addigi kizárólag 2 dimenziós vetületként értelmezhető látványt képes volt térhatásúvá tenni, megtévesztve ezzel a szemet. Bár nagyon sokáig nem figyeltek fel a találmányra, végül azonban, 1971-ben Gábor Dénes fizikai Nobel-díjat kapott a munkájáért.
  • Rubik kocka

    Rubik kocka
    A Rubik-kocka háromdimenziós mechanikus logikai játék, melyet 1974-ben talált fel ifjabb Rubik Ernő. A Rubik-kocka eredeti neve bűvös kocka volt. A szabadalmi leírásban a feltaláló térbeli logikai játékként nevezte meg a mechanikus, egyéni logikai játékot, amelynek célja, hogy egy előzetesen összekevert kockából forgatással visszaállítsuk az eredeti, rendezett színösszeállítást, vagyis minden oldalon azonos színű lapocskák legyenek. [https://youtu.be/NKy_z9DUI_4?si=EIlpnxuAGjzhqK4Y]