Sdsdsd

Esimene Maailmasõda

  • Franz Ferdinand´i surm

    Franz Ferdinand´i surm
    Sellel daatumil mõrvas Gavrilo Princip Franz Ferdinandi, kes sai peaaegu Austria- Ungari troonipärijaks. Samal päeval kuulutas ka A-U sõja Serbiale.
  • Esimese Maailmasõja algus

    Esimese Maailmasõja algus
  • Saksamaa sissetung Belgiasse

    Saksamaa sissetung Belgiasse
    Sellel daatumil alustas Saksamaa ssissetungi Belgiasse. Saksamaa sai seal tugevat vastupanu, mis nendele ei meeldinud. Saksamaa agressiivsest käitumisest sai teada kohu maailm, ning tagajärel muutusid riikide tunded Saksamaa vastu väga negatiivseks.
  • Venelaste esimesed sõjasammud

    Venelaste esimesed sõjasammud
    Kaks Vene armeed alustasid sissetungi Ida-Preisimaale. Selle pärast, et Vene armee oli nõrk, liikus see kiiresti.
  • Period: to

    Saksamaa sissetung Prantsusmaa piirile.

    Sellel daatumil toimunud lahingul said prantslased ja britid räigelt lüüa Saksamaa poolt. Prantslased ja britid taandusid Pariisi lähedale, mis oli Saksamaa peamiseks sihtpunktiks.
  • Marne´i lahing

    Marne´i lahing
    Saksa rinne jõudis Pariisi 35 km kaugusele suhteliselt lühikese ajaga. Prantsusmaa viimane rinne põrkas Sakslastega 5. septembril ning hakkas Marne´i lahing. Sakslased pidid lõpuks taanduma. Schlieffeni plaan kukkus läbi.
  • Jõulurahu

    Jõulurahu
    1. detsembri 1914 õhtul tegid britid ja sakslased enda vahel ajutise rahu. Sõdurid mõlemast rindest väljusid "ei kellegi maale" (ingl. k No man´s land), relvadeta ja rõõmuga nende nägudes. Mõlemad kinkisid üksteisele jõulukinke, mängisid jalgpalli ja lihtsalt veetsid hästi aega. 26. detsembril juhatuste rahutuste pärast mõlemad pooled pidid lahkuma tagasi oma kaevikutesse.
  • Period: to

    Ypres´i teine lahing

    Ypres´i teine lahing on tuntud selle pärast, et see oli esimene lahing Esimeses Maailmasõjas, kus relvana kasutati mürkgaasi. Kasutusele ja tootmisele võtsid seda esimestena Saksamaa. Tol päeval oli tuule suund soodne Saksamaa jaoks mis lasi mürkgaasile kanistritest kergelt lennata prantslaste rinnele. Prantslased nägid kuidas nende poole liigu aeglane kollane pilv. Kui nad tajusid, et tegu oli mürkgaasiga, oli liiga hilja. Sakslased olid imestunud gaasi efektiivsuses.
  • Period: to

    Verduni lahing

    1. MS kõige kauem lahing, mille osapooled: Saksamaa ja Prantsusmaa võitlesid vaevulise jõu ja verega. Samuti on see lahing tuntud selle pärast, et seal kasutati mõlema poole poolt kõige rohkem suurtükkide moona. Suurtükkidest lasti nii palju, et ühe lahingu alal, kus oli tihe mets, tekkis tulekahju.
  • Somme´i lahing

    Somme´i lahing
    Samal ajal, kui prantslased vaevalt hoidsid oma positsioone Verduni lahingus, päästis neid samal ajavahemikul alganud Somme ´i lahing.
    Miks päästis? Kuna suur arv sakslasi läksid sõdima Somme´le, mis pehmendas sakslaste vastupanu Verdunil.
    Somme´i lahing on tuntud kui ajaloo üks kõige verisematest lahingutest, milles summaarselt suri üle 1,2 miljonit meest.
  • Esimese Maailmasõja lõpp

    Esimese Maailmasõja lõpp
    Ametlikuks sõja lõpuks peetakse Saksamaa alistumist. Peale seda kõik riigid lõpetasid sõdimise ning 28. juunil 1919 allkirjastasid sõja suurimad riigid Versailles vaherahu.