Istvan cimlapkep

Szent István uralkodása

  • 997

    Magyar fejedelem

    Magyar fejedelem
    Apja, Géza halála után magyar fejedelem lesz
  • 1001

    Magyar király

    Magyar király
    Esztergomban magyar királlyá koronázzák
  • 1001

    Kereszténység államvallássá tétele

    Kereszténység államvallássá tétele
    István a kereszténységet nemcsak saját vallásaként, hanem az állam vallásaként is megerősítette. Az új vallási törvények bevezetése és az egyház megerősítése hozzájárult a stabil keresztény Magyarország megalapozásához.
  • 1009

    A pécsi egyházmegye létrehozása

    István pécsi egyházmegye alapításával elősegítette a keresztény vallás terjedését Magyarországon. Az egyházi szervezetek létrehozása és megerősítése nélkülözhetetlen volt a keresztény kultúra és intézmények elterjedéséhez.
  • 1015

    A testvérek, Koppány és a belső viszályok

    A testvérek, Koppány és a belső viszályok
    Szent István élete során nemcsak külső fenyegetésekkel küzdött, hanem belső családi konfliktusokkal is. Testvére, Koppány lázadása a keresztény uralom ellen 1015 körül tört ki, és Szent István sikeresen leverte a lázadást, megszilárdítva uralmát.
  • 1020

    Szent Imre herceg halála

    Szent Imre herceg halála
    Szent István fia, Szent Imre herceg 1020 körül, valószínűleg egy vadászbaleset következtében, tragikus módon elhunyt. Imre halála mély hatással volt Istvánra, hiszen ő volt az örökös, és halála után Istvánnak nem maradt közvetlen férfi örököse.
  • 1030

    A nándorfehérvári csata

    A nándorfehérvári csata
    1030-ban István hadat vezetett a bizánciak ellen, hogy megvédje Magyarország területeit. Bár a csatát nem nyerte meg, jelentős hatása volt a magyar védekezés és a keresztény állam szilárdítása szempontjából.
  • 1031

    Szent István halála

    Szent István halála
    Szent István 1031. augusztus 15-én hunyt el. Halálával megszűnt a dinasztiájának közvetlen férfi ága, és a királyi trón öröklését újabb családi és politikai viszályok kísérték. Szent István halála után a fia, Péter és más örökösök között zűrzavar alakult ki.
  • 1083

    Szentté avatása

    Szentté avatása
    Szent István szentté avatása 1083-ban, az ősi magyar keresztény közösség által történt. A pápai döntés megerősítette István szerepét a magyar történelemben, mint a kereszténység és az államiság alapítója.