Korszakok

  • 1,500,000 BCE

    Az őskor kezdete

  • 4000 BCE

    Homo Sapiens elterjedése

    Homo Sapiens elterjedése
    A mai ember kialakulása. A nagy állatcsordák után vándorló emberek nagycsaládokban (klánokban) éltek, és kő-, fa-, illetve csonteszközöket használtak.
  • 4000 BCE

    Az őskor vége/ ókor kezdete

  • 1770 BCE

    Hammurapi uralkodása

    Hammurapi uralkodása
    Kr.e 1792-1750
    Hammurapi Babilon város királya , az Óbabiloni Birodalom létrehozója volt. Hammurapi elsősorban a legrégebbről ránk maradt teljes „törvénygyűjtemény” révén ismert. A teljes „törvénykönyv” egy 2,25 méter magas kőoszlop.
  • 776 BCE

    Első olimpia

    Első olimpia
    Az olümpiai játékok az Ókori Görögországban jelen levő atlétikai és vallási ünnep volt Zeusz tiszteletére . A történeti források szerint a játékokat kr.e 776 és kr.u 393 között négyévente tartották, összesen 292-t.
  • 330 BCE

    Nagy Sándor uralkodása

    Nagy Sándor uralkodása
    kr.e.336-323 uralkodott
    III. Alexandrosz , akit magyarosan Nagy Sándor néven is ismernek az ókor egyik emblematikus figurája, Makedónia királya, általános vélekedés szerint kiváló hadvezér volt.
  • 72 BCE

    Spartacus féle rabszolga felkelés

    Spartacus féle rabszolga felkelés
    Spartacus trák születésű gladiátor és rabszolga volt az ókori Rómában. A birodalom kr.e 73 és kr.e 71 között zajlott legnagyobb rabszolgafelkelésének fővezére, vagy legnagyobb hírnévre szert tett vezetője.
  • 476

    Az ókor vége/ középkor kezdete

  • 476

    Nyugat-Római-Birodalom bukása

    Nyugat-Római-Birodalom bukása
    A Nyugatrómai Birodalom I. Theodosius római császár uralkodott 379-től 395-ig) halálát követően, a Római Birodalom felosztása révén jött létre. Theodosius halála után fiai, Arcadius és Honorius felosztották a birodalmat, ennek során létrejött a Keletrómai Birodalom – Konstantinápoly(Bizánc) központtal – és a Nyugatrómai Birodalom, melynek fővárosa 402-ben Ravenna lett.
  • Sep 19, 896

    Honfoglalás

    Honfoglalás
    A magyar történelemben honfoglalásnak nevezzük azt a folyamatot, melynek során a magyarok a Kárpát-medencét a birtokukba vették.
  • Sep 19, 1222

    Aranybulla

    Aranybulla
    Az Aranybulla II. András magyar király által az 1222-es székesfehérvári országgyűlésen kiadott, függőpecséttel ellátott királyi okirat.
  • Sep 19, 1241

    Tatárjárás

    Tatárjárás
    A tatárjárás az Európa elleni mongol inváziót , ezen belül Magyarország 1241–42-es megszállását jelenti. A mongolok támadása a 13. századi Európa történelmének egyik meghatározó eseménysorozata volt.
  • Sep 19, 1301

    Kihal az Árpád-ház

    Kihal az Árpád-ház
    III. András halálával kihal az Árpád-ház férfi ága , ezért is nevezik gyakran az utolsó aranyágacskának.
  • Oct 12, 1492

    Columbus felfedezi Amerikát

    Columbus felfedezi Amerikát
    1. augusztus 3-án indult el Palos kikötőjéből Kolumbusz Kristóf három hajója, a Santa Maria, a Nina, a Pinta, hogy az Atlanti-óceánon nyugati felé haladva elérjék Kínát és a Távol-Keletet. Az Amerika felfedezésével végződő expedíció a történelem egyik legjelentősebb utazása volt, mely új szakaszt hozott a portugálok által megkezdett gyarmatosítás folyamatában.
  • Dec 19, 1492

    A középkor vége/ újkor kezdete

  • Aug 29, 1526

    Mohácsi csata

    Mohácsi csata
    A mohácsi csata vagy mohácsi vész 1526. augusztus 29-én zajlott le a Magyar Királyság és az Oszmán Birodalom hadai között, magyar vereséggel. A Mohács határában megvívott csatát a későbbi történetírásunk úgy emlegette, mint „nemzeti nagylétünk nagy temetőjét”. Valószínűleg a mohácsi csata a magyar hadtörténelem legtöbbet emlegetett ütközete.
  • Sep 19, 1541

    Buda elfoglalása

    Buda elfoglalása
    Buda ostroma 1541. május 4. és augusztus 29 között tartott. A Willheim von Roggendorf vezette rendkívül nagyszámú osztrák, német cseh és magyar alakulatokból összetevődő sereg három hónapig próbálta elfoglalni a megerősített Budát és várát. 1541. augusztus 29-én a janicsárok beszivárogtak Budára és vér nélkül bevették azt.
  • Oct 19, 1541

    Három részre szakad az ország

    Három részre szakad az ország
    1. Tiszántúl és Erdély -Izabella és János Zsigmond kezén maradt évi 10.000Ft adó fejében
2. Felvidék, Horvátország, Nyugat- Dunántúl, Szlavónia – a Habsburgok kezén lévő egyre keskenyedő sáv.
3. Duna menti területek – a Szultán ellenőrzése alatt állt. Egyre szélesedett, terjeszkedett.
  • Harmincéves háború

    Harmincéves háború
    A harmincéves háború II.Mátyás, II. Ferdinánd és III. Ferdinánd uralkodása alatt (1618-1648) a Habsburgok összes koronatartományára és Közép-Európa nagy részére kiterjedő háborúk sorozata volt. A 17. század világháborújának is emlegetik, egyike volt a legpusztítóbb konfliktusoknak, Európa minden hatalmát érintette. Becslések szerint a háború folyamán 8–11 millió ember vesztette életét. Ennél nagyobb pusztítást később csak a napóleoni háborúk és a világháborúk okoztak.
  • Buda visszafoglalása

    Buda visszafoglalása
    Európa megkönnyebbüléssel vette tudomásul, hogy Buda visszafoglalása a töröktől 1686. szeptember 2-án megtörtént. A régóta várt esemény Buda török kézre kerülése után 145 évvel és négy nappal valósulhatott csak meg.
  • Rákóczi-szabadságharc

    Rákóczi-szabadságharc
    A Rákóczi-szabadságharc (1703-1711) a török uralom alól felszabadult Magyarország első jelentős szabadságharca volt a Hanbsburg abszolutizmus ellen.
  • Amerikai Függetlenségi Nyilatkozat aláírása

    Amerikai Függetlenségi Nyilatkozat aláírása
    1776.július 4-én a Kontinentális Kongresszus elfogadta a tizenhárom gyarmatnak a Brit Birodalomtól való függetlenségét kimondó Lee-határozatot.
  • 1848-as forradalom

    1848-as forradalom
    Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc Magyarország újkori történetének egyik meghatározó eseménye, a nemzeti identitás egyik alapköve.
  • Az újkor vége/ legújabb kor kezdete

  • Első világháború

    Első világháború
    Az I. világháború összesen több mint 15 millió ember halálát okozó, négy éven át tartó (1914-1918) öldöklő küzdelem a korabeli gyarmat-és érdekeltségrendszer újrafelosztásával végződött.
  • Második világháború

    Második világháború
    A második világháború az emberiség történetének eddigi legnagyobb és legtöbb halálos áldozattal járó fegyveres konfliktusa. A legelterjedtebb álláspont szerint kezdete az 1939. szeptember 1-jei, Lengelország elleni német támadásához köthető.
    A háború Euróbában 1945. május 8-án Németország feltétel nélküli megadásával, míg Ázsiában szeptember 2-án , Japán kapitulációjával fejeződött be.
  • Szovjet megszállás

    Szovjet megszállás
    A II. világháború befejezésekor, a világot újra felosztották a győztes nagyhatalmak kedvük szerint. Ez az ún. béke semmivel sem volt igazságosabb és békésebb, mint az I. világháborút lezáró ugyancsak párizsi békék. A Szovjetunió hadserege tulajdonképpen elfoglalta egész Közép-Európát. 1945-1948 között mindenhol létrejött a kommunista pártok diktatúrája. A szovjetek 1945-1990-ig tartózkodtak Magyaroszágon.
  • 1956-os forradalom

    1956-os forradalom
    Az 1956-os forradalom Magyarország népének a sztálinista terror elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, amely a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt.