-
1453-ban az oszmánok elfoglalján Konstantinápolyt. Ezzel a közel ezeréves Bizánci Birodalom története véget ért.
-
1474-ben Toscanelli elkészíti térképét, amelyen a Földet gömb alakúnak ábrázolja.
-
Bartelomeu Díaz portugál felfedező eléri Afrika legdélebbi pontját, amelyet Jóreménység-foknak nevezzünk.
-
Kolombusz eléri az amerikai kontinenst. De nem sejti, hogy a terület, ahová megérkezett az egy új kontinens lenne
-
1492-ben a rekonkviszta befejeződik. Teljes Spanyolország megszabadul a mór uralomtól.
-
A szerződésben a spanyolok és a portugálok felosztják maguk között az ismert Földet. Ez lesz az alapja a későbbi gyarmatosításnak.
-
Vasco da Gama eléri Indiát Afrikát megkerülve. És Goa-n kereskedelmi telepet hoz létre.
-
Pedro Álvares Cabral 1500-ban felfedezi Brazíliát, amely portugál gyarmat lesz a tordesillasi szerződés alapján is.
-
1509-1547 között uralkodott a zsarnoki természetű VIII. Henrik Angliában. Tudor-dinasztia tagja volt.
-
Luther közzéteszi 95 pontból álló tételeit Wittenbergben. Ez az egyház megújítását célozták meg, de egyház szakadáshoz vezetett.
-
Magellán közös portugál-spanyol expedíció keretein belül megkerüli a Földet. Útközben Fülöp-szigeteknél megölik, de hajói hazaérnek.
-
I. (Törvényhozó) Szulejmán vezette oszmán seregek elfoglalják Nándorfehérvárat (ma: Belgrád, Szerbia), amely várost Magyarország kulcsának tartottak.
-
V. Károly Luthert eretneknek nyilvánítja és birodalmi átokkal sújtja.
-
Német nyelvű területeken az anabaptista tanítások hatására parasztlázadások törtek ki. Az egyházi vagyon megkaparintása és teljes vagyonközösség létrehozása volt a cél. A felkelést leverték.
-
Itáliai háborúk egyik jelentős csatája. A franciák megsemmisítő verességet szenvedtek a Habsburgoktól. I. Ferenc fogságba is esik. Szokás a lovagkor utolsó csatájának is nevezni.
-
A pápa, Franciaország, Velence, Milánó és Firenze között kötött szövetség. Célja V. Károly Itália fölötti hatalmának megtörése
-
-
100 000 fős oszmán sereg döntő győzelmet arat a 25 000 fős magyar sereg felett. A magyar főnemesség, főpapság nagy része és maga a király is meghal az ütközet során.
-
Luther és követői megmaradhattak hitükön, de nem terjeszthették azt. Protestálnak ez ellen.
-
1529-ben, a zaragozai szerződéssel, a másik, keleti féltekén, az indonéz szigetvilágon keresztül is meghúzták az érdekhatárt a spanyolok és a portugálok.
-
Philipp Melanchton összeállítja Luther tanait, de a császár és katolikus elvetik azokat. Ágostai hitvallás
-
VIII. Henrik miután a pápa nem érvényteleníti házasságát Aragóniai Katalinnal szakít Rómával és egy új egyházat hoz létre az anglikán (angol katolikus) egyházat, amelynek a mindenkori angol király a feje.
-
1536-ban jelenteti meg Jean Calvin a Keresztény vallás tanítása című művét, amely egyházának alapvetése lesz.
-
Loyolai Szent Ignác (1491-1556) megalapítja a jezsuita rendet. Ez a rend fogja végezni a missziókat, illetve ők hozzák létre a redukciókat, ahol az őslakosokat térítik. Emellett fontos tanítórend is.
-
1541-ben a törökök tartósan elfoglalják Budát. Magyarország ezután három részre szakad.
-
1545-1563 között három turnusban ülésezett a tridenti zsinat, ahol elindították a rekatolizációt. Bevezették az indexet, összeállították a kánont többek között.
-
A schmalkaldeni háborúban 1546–1547 között V. Károly állt szemben a schmalkaldeni szövetség tagjaival. Károly győzelme lezárta a lutheránus csatározásokat, megteremtve ezáltal a birodalom belső egyensúlyát. De megtörni nem sikerült a protestánsokat!
-
Retegett Iván felveszi a cári címet, amely a megnövekedett tekintélyét mutatja. Egyúttal az elbukott Bizánc utódjának tekinti magát.
-
Az augsburgi vallásbéke zárta le a Német-római Birodalomban a 16. században dúló vallásháborúkat. A szerződésben a lutheránus vallást a római katolikussal egyenjogúvá tették. Cuius regio, eius religio elvét fogalmazták meg, tehát aki a föld, azé a vallás. Az alattvalóknak követniük kellett uralkodójukat vallásában is.
-
1556-ban V. Károly felosztja birodalmát, fia II, Fülöp (Spanyolország, gyarmatok, Németalföld, Burgundia) és testvére Ferdinánd (Német-római Birodalom között) és lemond.
-
1562 és 1598 között Franciaországban vallásháború zajlott a hugenották (kálvinisták) és a katolikusok között. Ezt a nantes-i ediktum fogja lezárni 1598-ban.
-
Észak-németalföldi tartományok fellázadnak a spanyol uralom ellen. Részben gazdasági, részben vallási ellentét okozta az összetűzést.
-
Spanyolország vezette keresztény hajóhad fényes győzelmet arat az oszmán flotta felett Lepantonál.
-
Kihal a Jagelló-dinasztia. A trónt a francia király Valois Henrik foglalja el. Aki kiszélesítette a rendek jogait.
-
- augusztus 18-án Valois Margit és Bourbon Henrik esküvőjére Párizsba érkező hugenottákat a király tudtával lemészárolják.
-
Uralkodása alatt együttműködött a rendekkel, de erős kézzel kormányzott. Visszaverte Livóniában az oroszokat.
-
Az utrechti unió néven ismert szerződést 1579. január 23-án írták alá a mai Hollandia területén található Utrecht városban a Németalföld északi részén található tartományok képviselői, és vállalták hogy ezek után egységesen folytatják a harcot a spanyolok ellen.
-
1588-ban az angol flotta legyőzi a spanyolt, így ők válnak a világtengerek uraivá.
-
IV. (Bourbon) Henrik adja ki 1598-ban. A hugenották számára korlátok között, de engedélyezi a vallásgyakorlatot. Ez lezárja a francia vallásháborút, amely 1562 óta tart az országban.